Koło Historyczne 2017/2018

Młodzież z koła historycznego przygotowała okolicznościowy apel poświęcony Świętu Konstytucji 3 Maja.

W kwietniu koło historyczne współorganizowało przedstawienia na temat kaszubskich i pomorskich legend.

12 kwietnia koło historyczne zorganizowało wycieczkę, której głównym celem było poznanie historii oraz zwiedzenie bunkru "Ptasia Wola", z którego korzystali partyzanci pomorscy z Gryfa Pomorskiego  w czasie II wojny światowej. Nauczyciel historii zapoznał młodzież z  historią zdrady i śmierci ukrywających się tam żołnierzy

W tym roku mija 100 lat od odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Koło historyczne zorganizowało nietypową lekcję historii. Na podstawie wystawy Instytutu Pamięci Narodowej „Ojcowie Niepodległości” przygotowali plakaty edukacyjne oparte na biografiach m.in. Wincentego Witosa, Józefa Piłsudskiego czy Ignacego Paderewskiego.

W dniach od 26 do 28 lutego 2018 odbył się I etap konkursu historycznego: „Piaśnica – Nie zapomnieć”. Celem było zachęcenie uczniów do poznania przeszłości i historii regionu oraz kształtowanie u młodzieży tożsamości narodowej i postawy patriotycznej.  Konkurs składał się z dwóch części: filmowej oraz testu wiedzy. Przystąpili do niego wszyscy uczniowie klas pierwszych oraz drugich. W jury zasiedli: Monika Załuska oraz Karol Bronk.

I miejsce – Karolina Lange – IIc, Sebastian Czaja IId

II miejsce – Krzysztof Wieczorej IIc, Paulina Lejkowska Iib

III miejsce – Weronika Drawc Iia, Dominika Jamros IIb

4 kwietnia odbył się drugi etap konkursu przygotowany wraz z Instytutem Pamięci Narodowej w Gdańsku. Młodzież rywalizowała w grze miejskiej o Piaśnicy. Te nietypowe zawody przygotował Daniel Sieczkowski – pracownik IPN. Uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy i rozpoczęli wyścigi. Musieli wykazać się bardzo dobrą znajomością topografii Wejherowa i m.in. odkryć nazwiska wybitnych ludzi, którzy zasłużyli się dla naszego miasta. Aby wygrać - grupy musiały dokładnie czytać polecenia do zadań,  jak najszybciej poruszać się po mieście,  odszukać pamiątkowe tablice i pomniki oraz wykazać się wiedzą o tragicznych wydarzeniach w Piaśnicy. Wygrał zespół w składzie:

Sebastian Czaja, Paulina Lejkowska, Dominika Jamros

Wszyscy uczestnicy historycznych zawodów otrzymali nagrody przygotowane przez IPN oddział w Gdańsku - współorganizatora II etapu szkolnego konkursu historycznego.

Ostateczne wyniki konkursu historycznego „Piaśnica nie-zapomnieć” po II etapach:

1. miejsce Sebastian Czaja

2. miejsce Paulina Lejkowska