Koło Historyczne 2017/2018

Ze względu na stałą współpracę uczniowie z koła historycznego znaleźli się w książce „Gry miejskie w działalności edukacyjnej archiwów” (str.33) wydanej przez Instytut Pamięci Narodowej. Publikacja ukazała się w wersji papierowej, jak i elektronicznej po adresem: http://edukacjaarchiwalna.pl/wpcontent/uploads/2016/02/GRY_MIEJSKIE-.pdf

15 grudnia odwiedziliśmy Urząd Miejski w Wejherowie, aby uczestniczyć w lekcji historii o naszym mieście w okresie dwudziestolecia międzywojennego. W Sali Historycznej obejrzeli m.in. multimedialny gabinet Teodora Bolduana, burmistrza Wejherowa w latach 1934-39, warsztat stolarski, Bank Polski z zabytkową już kasą pancerną, zakład zegarmistrzowski, zakład fryzjerski „Rococo”, który powstał w Wejherowie w 1927 r., a jego właścicielem był Jakub Hildebrandt.

19 października wzięliśmy udział w wykładzie profesora Grzegorza Berendta, wicedyrektora Muzeum II Wojny Światowej, dotyczącym zbrodni piaśnickiej. Spotkanie odbyło się w ramach współpracy z Fundacją prof. Sedlaka i projektu "Piaśnica-kultura miejsca". Uczniowie dowiedzieli się m.in.o zacieraniu śladów przez Niemców po dokonaniu zbrodni. Na koniec młodzież mogła zadać profesorowi kilka pytań

20 października młodzież z naszej szkoły wzięła udział w ogólnopolskiej akcji. „Nie pozwól pamięci zarastać trawą... Sprzątnij grób obok”. Przez cały rok szkolny koło historyczne sprząta groby ks. Edmunda Roszczynialskiego, ks.Walentego Dąbrowskiego oraz dba o pomnik ku czci 6 więźniów politycznych zamordowanych przez Niemców na dzień przed wyzwoleniem Wejherowa.

W dniach 2-6 października w auli naszej szkoły młodzież mogła zwiedzać wystawę Instytutu Pamięci Narodowej "Wejherowo w okresie okupacji niemieckiej". Młodzież z koła wzięła udział w warsztatach IPN poświęconych zbrodni w Piaśnicy. Uczniowie wysłuchali ciekawego wykładu przygotowanego przez pracownika IPN w Gdańsku Daniela Sieczkowskiego a następnie zaangażowali się w pracę z tekstem źródłowym.